Ratafia wieloowocowa

RATAFIA

W odróżnieniu od nalewek jedno owocowych, surowcem do wyrobu ratafii jest zwykle kilka rodzajów owoców, co najmniej dwa. Ratafie znane były i sporządzane od dawna w gospodarstwach domowych, o bardziej lub mniej skomplikowanym składzie różnych owoców.

W zasadzie ratafie można podzielić na dwie grupy:

Ratafie o przewadze zapachowo-smakowej jednego owocu np. ratafia wiśniowa, w której wiśnia została potraktowana jako surowiec podstawowy, uzupełniona dodatkiem pewnej ilości innych owoców.
Ratafie mieszane o zaokrąglonym zapachu i smaku owocowym i o takim składzie, że żaden z owoców nie uwydatnia się zbyt silnie, a całość tworzy zharmonizowany napój o bogatym aromacie i smaku owocowym, bez specjalnego uwypuklenia któregoś ze składników.

Przepis 1

RATAFIA WIELOOWOCOWA

Składniki:
Owoce sezonowe
cukier (ok. 400g na 1kg owoców)
alkohol 70 %

Wykonanie:

Ogólna zasada przygotowania ratafii mówi o tym, że do słoja wsypujemy warstwę owoców którą pokrywamy cukrem i zalewamy alkoholem.

Zaczynamy w czerwcu, na dno naczynia dajemy truskawki, bo one dojrzewają najszybciej. Zasypujemy cukrem i zalewamy wódką. Potem dodajemy owoce tak jak dojrzewają.

Mogą to być poziomki, jagody, agrest, porzeczki czarne i czerwone, maliny, jeżyny, wiśnie i czereśnie (drelowane), morele, jabłka, mirabelki, śliwki, gruszki itp. Na koniec można jeszcze dosypać garść rodzynek.

Każdą warstwę nowych owoców posypujemy cukrem i wlewamy tyle alkoholu żeby je przykrył. Kiedy dodamy już ostatni składnik dolewamy alkohol do pełna. Odstawiamy na ok. 8 tygodni.

W okolicach grudnia nalewkę należy przefiltrować i rozlać do butelek.

Pełnie smaku i aromatu osiągnie dopiero latem.

Przepis 2

RATAFIA WIELOOWOCOWA

25 dkg truskawek ananasowych, 25 dkg poziomek leśnych, 25 dkg malin, 25 dkg wisien, 25 dkg śliwek-lubaszek, 25 dkg renklod, 25 dkg gruszek, 25 dkg melona ananasowego, 2 cytryny, 1,5 l spirytusu, 1,5 l  wódki 45°, 1,2 kg cukru

Spirytus i wódkę wlać do dużego gąsiora, wsypywać kolejno w miarę jak dojrzewają: oczyszczone z ogonków, opłukane, obsuszone, lekko rozgniecione truskawki ananasowe, poziomki leśne i maliny, wydrylowane wiśnie, lubaszki i renklody; obrane ze skórki i drobno pokrajane gruszki i melon ananasowy; cienko pokrajaną żółtą skórkę i sok z 2 cytryn. Nadto można dodać płatki z 4 róż centyfolii. Gąsior zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 tygodni (licząc od momentu dodania ostatniego owocu), obracać często. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia. Owoce zasypać cukrem, dobrze zmieszać wstrząsając, wystawić na działanie promieni słonecznych aż cukier zupełnie się rozpuści. Otrzymany płyn przesączyć przez gazę do gąsiora z nalewką (owoce wycisnąć przez flanelę lub płótno), dobrze zmieszać wstrząsając, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 10 miesięcy. Nalewka ta jest szczególnie lubiana przez panie; można ją podawać podczas tzw. herbatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *