Likiery

Likiery przyrządza się ze spirytusu, syropu i dodatku aromatycznego (owoce, zioła, kawa, wanilia itp.), stąd nazwy likierów wywodzą się od nazw użytego do ich wyrobu dodatku aromatycznego. Wyrób likieru owocowego zaczyna się zazwyczaj od przygotowania soku lub miazgi z owoców, którą zalewa się spirytusem i odstawia na kilka dni, aby się zmaserowała, co przyczynia się do wydobycia właściwego aromatu i smaku. Klarowność likieru osiąga się wlewając spirytus do syropu zanim ostygnie. Gotowy likier przesącza się przez bibułę lub watę ułożoną w lejku. Napełnione i zakorkowane butelki odstawia się w chłodne, ciemne miejsce. Im dłużej likiery są przechowywane, tym są lepsze. W przypadku scukrzenia się likieru należy wykrystalizowany cukier zalać wodą i zagotować. Do otrzymanego syropu dodać (zanim ostygnie) tyle spirytusu ile uprzednio wody, a następnie zmieszać otrzymany roztwór z likierem.

LIKIER MALINOWY
1 l soku z malin, 1 l spirytusu, 1 kg cukru

Dojrzałe maliny przebrać, usunąć nadpsute, opłukać, ugnieść na miazgą, włożyć do muślinowego woreczka, mocno związać, powiesić nad miską, aby sok ściekał. Do otrzymanego soku wsypać cukier, gotować usuwając starannie szumowiny. Do syropu wlać (zanim ostygnie) spirytus, zmieszać, odstawić w zamkniętym naczyniu na 1 tydzień. Gotowy likier przesączyć przez płótno, wlać do butelek, zakorkować.

LIKIER POZIOMKOWY

1 l soku z poziomek, 1 l spirytusu, 1 kg cukru

Dojrzałe poziomki przebrać, usunąć nadpsute, opłukać, ugnieść na miazgę, włożyć do muślinowego woreczka, mocno związać, powiesić nad miską, aby sok ściekał. Do otrzymanego soku wsypać cukier, gotować usuwając starannie szumowiny. Wlać do syropu (zanim ostygnie) spirytus, zmieszać, odstawić w zamkniętym naczyniu na 1 tydzień. Gotowy likier przesączyć przez płótno, wlać do butelek, zakorkować.

LIKIER ŚLIWKOWY

1,25 kg węgierek, 1 l spirytusu, 1 kg cukru

Dojrzałe, zdrowe węgierki opłukać, obsuszyć ściereczką, wyjąć pestki, śliwki rozetrzeć na miazgę, dodać kilka roztartych jąder pestek. Miazgę włożyć do kamiennej miski, odstawić na 1 dobę. Po upływie tego czasu wycisnąć z miazgi sok przez muślinowy woreczek. Do pozostałej masy wlać niewielką ilość przegotowanej, ostudzonej wody, przecisnąć powtórnie przez muślin. Sok zmieszać z cukrem, wlać do otrzymanego syropu (zanim ostygnie) spirytus, przelać do gąsiora, zawiązać płótnem. Gdy osad opadnie na dno, wlać likier do butelek, zakorkować. Przechowywać w chłodnym miejscu.

LIKIER WIŚNIOWY
1 l soku z wiśni, ¾ l spirytusu, 1 kg cukru

Dojrzałe wiśnie przebrać, usunąć nadpsute, opłukać, ugnieść na miazgę, włożyć do muślinowego woreczka, Wycisnąć sok. Do otrzymanego soku wsypać cukier, gotować usuwając starannie szumowiny. Wlać do syropu (zanim ostygnie) spirytus, zmieszać, odstawić w zamkniętym naczyniu na 1 tydzień. Gotowy likier przesączyć, zlać -do butelek.

LIKIER JABŁECZNY

1 l spirytusu, ½ l wody, 50 dkg cukru, 1—1,5 kg jabłek deserowych, 1 łyżeczka anyżku

Jabłka umyć, rozgnieść nieobrane, włożyć do „Wecka“ zalać spirytusem, wsypać anyżek. Słój zamknąć, odstawić w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu przesączyć i zmieszać z przygotowanym z wody i cukru syropem. Likier można zabarwić kilkoma kroplami zielonego lub żółtego barwnika (jadalnego).

LIKIER POMARAŃCZOWY

4 duże pomarańcze, 1 l spirytusu, ¾ l wody, 80 dkg cukru

Pomarańcze umyć, zdjąć z nich skórkę, usunąć białą warstwę, pokrajać w paseczki, wrzucić do spirytusu, odstawić na 1 tydzień. Do przyrządzonego z cukru i z wody syropu wlać (zanim ostygnie) spirytus zlany ze skórek. Likier można podawać po 2 tygodniach.

LIKIER CYTRYNOWY

8 cytryn, 1 l spirytusu, ½ l wody, 1 kg cukru

Cytrynę umyć, obrać ze skórki. Do spirytusu wlać sok wyciśnięty z cytryny, wrzucić drobno pokrajaną zewnętrzną warstwę skórki, odstawić na 1 tydzień. Przyrządzony z cukru i wody syrop zmieszać (zanim ostygnie) ze spirytusem zlanym ze skórek. Likier można podawać po 2 tygodniach.

LIKIER MIGDAŁOWY „PERSIKO”
1 l spirytusu, ¾ l wody, 1 kg cukru, 3 dkg gorzkich migdałów, kawałek cynamonu

Przygotować syrop, zmieszać (zanim ostygnie) ze spirytusem, dodać utłuczone migdały i sproszkowany cynamon, wlać do naczynia, zakorkować, odstawić na 3 dni. Gotowy likier przesączyć, wlać do butelek, zakorkować. Po roku nadaje się do picia.

LIKIER Z MIĘTY LUB PIOŁUNU

1 l spirytusu, ¾ wody, 1 kg cukru, około 8 łyżek zioła

Suszone lub świeże zioło wsypać do butelki, wlać szklanki spirytusu i połowę wody, zakorkować, odstawić na 1 tydzień. Przygotować syrop, wlać do niego (zanim ostygnie) przesączony spirytus, którym było zalane zioło, i pozostały spirytus. Wlać do butelek, zakorkować, odstawić na okres 2 miesięcy. Podawać chłodzony.

LIKIER IMBIROWY

1 l spirytusu, ¾ l wody, 1 kg cukru, 6 dkg imbiru

Mielony imbir zalać spirytusem, butelkę zakorkować, wystawić na -działanie promieni słonecznych na okres 2 tygodni. Po upływie tego czasu przygotować syrop, zmieszać (zanim ostygnie) z przesączonym spirytusem. Wlać do butelek, zakorkować. Używać można po kilku dniach.

LIKIER KMINKOWY

1 l spirytusu, ¾ I wody, 1 kg cukru, ¼ szklanki kminku

Przygotować syrop, zmieszać (zanim ostygnie) ze spirytusem, wsypać kminek, butelkę szczelnie zakorkować, odstawić na 5 dni. Gotowy likier przesączyć, wlać do butelek, zakorkować.

LIKIER ORZECHOWY
1 l spirytusu, ½ l wody, 50 dkg zielonych, włoskich orzechów, 50 dkg cukru, 3—5 goździków, 3—4 gorzkie migdały, kawałek cynamonu

Do naczynia wlać spirytus i 1/z szklanki wody, dodać przyprawy korzenne oraz młode, zielone orzechy przekrajane na 4 części. Naczynie zakorkować, odstawić na 2 tygodnie. Przygotować syrop z cukru i z wody. Przesączoną przez bibułę orzechówkę wlać do syropu (zanim ostygnie), zmieszać, wlać do butelek, zakorkować.

LIKIER KAWOWY I

1 l spirytusu, ¾ l wody, 60 dkg cukru, 15 dkg kawy, 1/3 laski wanilii

Wsypać do butelki ze spirytusem przeciętą wzdłuż wanilię i drobno zmieloną kawę, zakorkować, odstawić na 1 tydzień, wstrząsać codziennie. Po upływie tego czasu zlać płyn znad osadu przesączając go przez bibułę lub watę. Pozostały osad zalać niewielką ilością wody, zmieszać wstrząsając, odczekać aż osad opadnie, zlać znad niego płyn przesączając go przez bibułę do naczynia zawierającego poprzednio odlany ekstrakt. Przygotować z cukru i pozostałej wody syrop, zmieszać (zanim ostygnie) z ekstraktem kawowym, wlać do butelek, zakorkować. Przechowywać co najmniej 6 miesięcy.

LIKIER KAWOWY II

1 l spirytusu, ¼ l wody, 50 dkg cukru (kostki), ½ l mocnej kawy, 1/3 laski wanilii

Do butelki ze spirytusem wsypać wanilię, zakorkować, odstawić na 10 dni, wstrząsać codziennie. Przygotowany z cukru i wody gorący syrop wlać do kawy, zmieszać. Przesączyć przez bibułę spirytus, zmieszać z mieszaniną kawy i syropu, wlać do butelek, zakorkować. Przechowywać w ciemnym miejscu co najmniej 8 dni.

LIKIER JAJECZNY

½ l spirytusu, 1/3 l mleka, 5 żółtek, 25 dkg cukru, cukier waniliowy

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na jednolitą masę, rozprowadzić przegotowanym, ostudzonym mlekiem, wlać do butelki, dodać spirytus, dokładnie zmieszać wstrząsając, odstawić na 3—5 dni. Przed rozlewaniem do kieliszków wstrząsać.

LIKIER JAJECZNO-KAKAOWY

½ l spirytusu, 1/3 l mleka, 5 żółtek, 25 dkg cukru, 5 dkg kakao, cukier waniliowy

Żółtka utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i kakao na jednolitą masę, rozprowadzić przegotowanym, ostudzonym mlekiem, wlać do butelki, dodać spirytus, dokładnie zmieszać wstrząsając, odstawić na 3—5 dni. Przed rozlewaniem do kieliszków wstrząsać..

LIKIER RUMOWY

½ l spirytusu, ½ l wody, 10 dkg cukru, ½ laski wanilii, esencja rumowa

Łyżeczkę cukru zrumienić na jasnobrunatny kolor, rozprowadzić wodą, dodać pozostały cukier, zagotować. Do roztworu wlać spirytus, dodać wanilię i kilka kropli esencji rumowej (około ¼ kieliszka), wlać do butelek, zakorkować, odstawić na okres 3 miesięcy.

LIKIER Z CZARNYCH PORZECZEK

75 dkg czarnych porzeczek, 0,75 l spirytusu, 75 dkg cukru, 0,25 l wody

Dojrzałe porzeczki oczyścić z ogonków, opłukać, wsypać do gąsiorka, zalać spirytusem, zakorkować, odstawić na okres 7 dni, codziennie wstrząsać. Wytworzony płyn przesączyć przez watę do innego gąsiorka. Owoce lekko ugnieść, zasypać cukrem, gąsiorek zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 2—3 tygodni, wstrząsać co kilka dni. Otrzymany syrop przesączyć do gąsiorka zawierającego roztwór spirytusu i soku. Owoce i gąsiorek, w którym znajdował się syrop przepłukać połową objętości przegotowanej i nieco ostudzonej wody, po czym wlać ją do gąsiorka ze spirytusem. Z pozostałą wodą postąpić podobnie. Gąsiorek zakorkować, odstawić na 2—3 tygodnie w chłodne miejsce. Gotowy likier przesączyć do butelek, zakorkować.