Nalewki

Prawie w każdym domu, szczególnie na wsi, istnieją stare, wypróbowane przepisy przyrządzania nalewek. Z przepisami tymi związane są często różne niesłuszne sposoby postępowania. Do najczęściej spotykanych należy zawiązywanie gąsiora muślinem lub płótnem, zamiast zamykania korkiem. Ma to podobno przyczyniać się do powstawania specjalnego smaku. Sposób ten należy stanowczo odradzić, gdyż spirytus i zawarte w owocach związki zapachowe ulatniają się łatwo, a parowanie spirytusu obniża moc nalewki. Przepisy te zalecają również gotowanie nalewek z cukrem, co podobno wpływa na polepszenie smaku nalewki. Rezultat zaś jest taki sam jak przy zawiązywaniu butli muślinem: alkohol i związki zapachowe ulatniają się, a moc nalewki maleje. Jedynym sposobem przyspieszenia procesu otrzymywania nalewek jest zapiekanie owoców zasypanych cukrem i zalanych wódką i spirytusem, lub tylko spirytusem, w garnkach oblepionych chlebowym ciastem i umieszczonych w piecu chlebowym; ani związki zapachowe, ani spirytus nie ulatniają się wtedy. W taki sposób otrzymuje się wyborne zapiekanki ukraińskie.

W celu otrzymania mocnej nalewki najlepiej po zlaniu z owoców wódki lub spirytusu zasypać je grubą warstwą cukru, wystawić na działanie promieni słonecznych lub odstawić butelkę w ciepłe miejsce i potrząsać nią, aż cukier rozpuści się zupełnie. Otrzymany syrop przesączyć i zmieszać z uprzednio zlaną nalewką.

Aby otrzymać nalewkę o mniejszej mocy gotuje się oddzielnie syrop z cukru i wody i do gorącego jeszcze syropu wlewa odcedzoną z owoców nalewkę — nigdy odwrotnie, bowiem wlewanie syropu do nalewki uniemożliwia otrzymanie klarownej nalewki. Gdyby jednak nalewka nie była zupełnie klarowna, można ją przesączyć (zależnie od stopnia jej zmętnienia) przez worek flanelowy, grubą warstwę waty lub bibułę. W obu ostatnich przypadkach przed włożeniem waty lub bibuły do lejka należy ułożyć w nim wkoło kawałki czystej słomy; w przeciwnym razie wata lub bibuła przylgną szczelnie do ścianek lejka, a sączenie zupełnie ustanie lub będzie przebiegać bardzo wolno. W wielu przypadkach dodanie szczypty kwasku cytrynowego wystarczy zupełnie do sklarowania nalewki.

Przyrządzone ściśle według przepisu nalewki można używać już po kilku miesiącach. Najlepsze są one jednak wówczas, kiedy owoce zalane spirytusem pozostawia się w gąsiorku na okres 1 roku albo dłuższy lub też zlaną i zabutelkowaną gotową nalewkę będzie się przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres 2—3 lat.