Koktajle – Cocktail

Cocktail (czyt. koktejl) jest mieszaniną różnych rodzajów napojów alkoholowych. W skład cocktailu wchodzi zazwyczaj sok owocowy, wino i likier. Do przyrządzania cocktaili służą specjalne naczynia zwane mikserami; w jednej części miksera umieszcza się lód, a w drugiej składniki cocktailu. Pod wpływem energicznego wstrząsania mikserem następuje zmaserowanie składników i odpowiednie ochłodzenie napoju (+ 10° C). W przypadku braku miksera można składniki zmieszać w szczelnie zamkniętej butelce, a gotowy cocktail ochłodzić w lodówce lub bezpośrednio na lodzie. Wodę sodową dodaje się do cocktailu oziębioną, aby nie spowodować podwyższenia temperatury napoju.

Cocktaile podaje się w specjalnych kieliszkach, tzw. cocktailowych, tj. na wysokiej nóżce o rozszerzającym się kielichu, pojemności 50 bądź 100 g, a cobblery — w pucharach. Do cocktailu podaje się słomkę. Jeśli w skład cocktailu wchodzą owoce, należy podać łyżeczkę do czarnej kawy.

COCKTAILE NISKOPROCENTOWE
(o zawartości alkoholu do 20%)
Z podanych w przepisach składników można przyrządzić
1 porcję.

 

COCKTAIL Z Grejpfruta

50 g wódki 40°, ¼ grapefruita, 25 g wody sodowej

Wycisnąć sok z grejpfruta, wlać do wódki, bardzo dokładnie zmieszać, oziębić. Napełnić do połowy kieliszki o pojemności 100 g, a następnie dopełnić wodą sodową z lodu. Zamieszać w kieliszku szklaną pałeczką.

 

COCKTAIL POMARAŃCZOWY I

12 g Vermouthu wytrawnego (czyt Wermut), 12 g wódki 40°, 1/3 pomarańczy

Wycisnąć sok z pomarańczy, połączyć z winem i wódką, dokładnie zmieszać, oziębić.

 

COCKTAIL „TELIMENA”
50 g jałowcówki, 25 g wody sodowej,  ½ cytryny

Wycisnąć sok z cytryny, zmieszać z wódką i wodą sodową. Cocktail podawać oziębiony.

 

COCKTAIL ANANASOWY I

40 g rumu, 15 g soku z cytryny, 45 g soku ananasowego (z    puszki)

Wycisnąć sok z cytryny, zmieszać dokładnie z sokiem ananasowym i rumem, oziębić. Podawać w wysokich, wysmukłych kieliszkach lub w szklaneczkach.

 

COCKTAIL ANANASOWY II

10 g koniaku, 30 g wina gronowego, 20 g soku ananasowego, 1/3 plastra ananasa (z puszki), 10—15 g wody sodowej

Zmieszać dokładnie koniak z winem i sokiem z ananasa, oziębić. Kawałek plastra ananasa pokrajać w kostkę i ułożyć w cocktailowym kieliszku. Przed podaniem wlać do cocktailu wodę sodową z lodu, zamieszać.

 

COCKTAIL Z OWOCÓW POŁUDNIOWYCH

30 g oryginalnego rumu, 15 g likieru Curacao-Orange, 20 g wody sodowej, 1/5 cytryny,  1,5 grejpfruta, ½ plasterka pomarańczy

Wyciśnięty sok z cytryny i z grejpfruta zmieszać z rumem i likierem, oziębić. Pomarańczę obrać ze skórki, pokrajać w plasterki, przepołowione plasterki ułożyć w kielichu. Przed podaniem wlać do cocktailu wodę sodową z lodu, zamieszać.