Jak zrobić nalewkę jarzębinową

Jak zrobić nalewkę jarzębinową

Aby zrobić nalewkę jarzębinową, potrzebujemy około 2 kilogramów jarzębiny zebranej po pierwszych przymrozkach. Jarzębinę można też zebrać trochę wcześniej i zamrozić ją na kilka dni w zamrażarce, daje to podobny efekt. Jarzębinę wkładamy do szklanego słoja i zalewamy 70% spirytusem tak, by wszystkie owoce były zakryte. Po miesiącu zlewamy spirytus. Warto jest przez ten miesiąc co jakiś czas poruszyć słojem by owoce lepiej oddały swój smak.
Z 0,3 litra wody oraz cukru przygotowujemy syrop. Aby cukier się szybciej rozpuścił wodę możemy delikatnie podgrzewać. Owoce jarzębiny ponownie zalewamy, tym razem przyrządzonym syropem i odstawiamy na około 3 tygodnie.
Po tym czasie zlewamy syrop i łączymy go z wcześniej zlanym spirytusem. Nalewkę filtrujemy, a następnie zlewamy do butelek. Zakorkowane butelki powinny dojrzewać przez około sześć miesięcy.
Gotowa nalewka ma około 40%. Posiada piękną barwę i wyraźnie jarzębinowy smak oraz zapach. W miarę dojrzewania, nalewka nabiera coraz lepszego i głębszego smaku. Nalewkę jarzębinową najlepiej degustować kiedy jest w temperaturze około 10-12 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *