Jak zrobić nalewkę śliwkową

Jak zrobić nalewkę śliwkową

Nalewka śliwkowa, określana także śliwowicą, jest bardzo popularna ze względu na swój nietypowy aromat i całkiem ciekawy smak.
By ją przyrządzić, potrzebujemy 2 kilogramów wypestkowanych śliwek węgierek. Najlepiej, jeśli śliwki są już lekko przejrzałe i mają pomarszczone końcówki.
Śliwki umieszczamy w słoju. Dodajemy do nich 5 goździków oraz kawałek kory cynamonowej. Składniki zalewamy 1,2 litra spirytusu, zakręcamy słój i odstawiamy na około 3 miesiące. Przez ten czas dobrze jest co kilka dni poruszyć słojem.
Po trzech miesiącach zlewamy spirytus. Pozostałe owoce zasypujemy 70 dag cukru i odstawiamy jeszcze na miesiąc. Przez ten czas powinien postać syrop. Powstały syrop łączymy z zlanym wcześniej spirytusem i całość filtrujemy przez specjalne bibułki. Następnie rozlewamy do butelek i zostawiamy na około 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka najlepiej smakuje, ponieważ ma czas na nabranie odpowiedniego koloru i smaku.
Taka nalewka ma około 35% alkoholu, oraz śliwkowy smak i aromat. Wyczuwalna jest również korzenna nuta. Śliwowicę najlepiej spożywać schłodzoną do temperatury około 10 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *