Kruszony

Kruszon jest napojem orzeźwiającym. Przyrządza się go z różnych gatunków win białych oraz świeżych owoców, jak poziomki, truskawki, morele, brzoskwinie, pomarańcze itp Zapach i moc nadaje kruszonowi kieliszek koniaku lub likieru. Kruszon podaje się w kryształowym dzbanie lub w wazie napełnionej do 1/3 wysokości drobnymi kawałkami lodu. Do nalewania służy szklana chochla.

KRUSZON TRUSKAWKOWY

1 l białego wina, 50 dkg poziomek i truskawek, 20 dkg cukru, lód konsumpcyjny

Duże, niezgniecione poziomki i drobne truskawki ułożyć w wazie, zalać winem. Po 2 godzinach dodać cukier rozpuszczony w niewielkiej ilości wody, wsypać kostki lodu.

 

KRUSZON OWOCOWY

½ l wina owocowego białego, ½ l wody sodowej, 100 g wódki 40°, 10 dkg cukru, 30 dkg owoców, skórka cytrynowa

Owoce (brzoskwinie, morele, truskawki, pomarańcze lub inne) umyć, większe z nich podzielić na cząstki, włożyć do wazy lub dzbanka kryształowego, zalać winem, wodą sodową i wódką, dodać startą skórkę z cytryny. Gotowy kruszon oziębić.

 

KRUSZON POZIOMKOWY

½ l białego wina, 10 dkg cukru, 20 dkg poziomek, ½ l wody sodowej, lód konsumpcyjny

Do wazy włożyć kawałki lodu, wlać wino, osłodzić, dodać poziomki, dopełnić wodą sodową.

 

KRUSZON JABŁKOWY

1 kg jabłek (złote renety), 1 l wody, 1 cytryna, 10 dkg cukru, 1/2 butelki wina perlistego

Obrać jabłka, pokrajać w talarki, zalać przegotowaną, zimną wodą, dodać sok z cytryny, drobno pokrajaną skórkę cytrynową, wsypać cukier, przykryć, odstawić na 12 godzin. Wycisnąć sok z jabłek. Przed podaniem zmieszać sok z oziębionym winem. Podawać napój w szklaneczkach ze słomką.

 

KRUSZON ZE ŚWIEŻYCH SELERÓW

1 l białego wina, 1 seler, 15 dkg cukru, lód konsumpcyjny

Seler wielkości jabłka obrać, pokrajać w plastry, zalać ½ l wina. Odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce. Wywar przecedzić, osłodzić do smaku, dolać pozostałe wino.