Nalewka orzechowa

NALEWKA ORZECHOWA

20 dkg orzechów włoskich (zielonych), 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru, imbir, cynamon, tatarak, dzięgiel

Zebrane w końcu lipca zielone, miękkie orzechy wyjąć z łupin, pokrajać drobno, pozostawić na powietrzu przez 24 godziny (zapewni to wódce intensywną, ciemnobrązową barwę), wsypać do gąsiorka, dodać odrobinę cynamonu i imbiru, kawałek tataraku i dzięglu, zalać roztworem wódki i spirytusu, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Syrop przyrządzony z wody i cukru ostudzić, rozcieńczyć zanim ostygnie częścią nalewki, zmieszać z przesączoną przez gazę resztą nalewki, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej pół roku. Nalewka orzechowa znana jest od dawna ze swoich własności leczniczych. Dzięki specyficznemu zapachowi i smakowi nalewka orzechowa posiada wielu zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *