Nalewka ze śliwek

Nalewka Śliwkowa Śłodka

1 kg węgierek, 1 l spirytusu, ¾ l wódki 40°, 80 dkg cukru, 0,5 g kwasku cytrynowego, 1/3 l wody

Dojrzałe, słodkie węgierki opłukać, obsuszyć lnianą ścierką, pokrajać na drobne kawałki wyjmując pestki, wsypać do gąsiorka. W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z wódką. Roztwór wlać do gąsiorka ze śliwkami, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 2 miesięcy, obracać co parę dni. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia (śliwki wycisnąć przez flanelę lub płótno). Przygotować syrop: podgrzać wodę do temperatury 50—60°C, wsypać cukier, podgrzewać aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać kwasek cytrynowy, gotować jeszcze przez 10 minut (ogólny czas gotowania nie powinien przekraczać 30 minut, gdyż w przeciwnym razie syrop zżółknie). Gotowy syrop wlać do trzylitrowego gąsiorka. Wlać doń nalewkę, dobrze zmieszać wstrząsając, zakorkować, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 10 miesięcy.

 

NALEWKA ŚLIWKOWA WYTRAWNA

1 kg renklod, ¾ l wódki 40°, ¾ l spirytusu, 20 dkg cukru

Dojrzałe, zdrowe, dość twarde renklody opłukać, pokrajać na cząstki, wsypać do gąsiorka, zalać mieszaniną wódki i spirytusu, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Renklody zasypać cukrem, dokładnie zmieszać wstrząsając, odstawić w ciepłe miejsce do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Otrzymany płyn wlać z powrotem do gąsiorka z nalewką, zakorkować, odstawić na 4 miesiące. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę (owoce wycisnąć przez płótno) do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania. Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Nalewka nadaje się do wszystkich przekąsek, dań gorących i do kawy; nie należy jej zamrażać, gdyż traci aromat.

 

NALEWKA NA ŚLIWKACH SUSZONYCH

10 dkg suszonych śliwek, 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru, kwasek cytrynowy, 1 cm laseczki wanilii

Wyborowe, suszone, niewędzone śliwki przepołowić, wyjąć pestki, wsypać do gąsiorka, dodać pięć utłuczonych pestek i wanilię, zalać wódką, odstawić w ciepłe miejsce na okres 3 tygodni. Przyrządzony z wody i cukru syrop zmieszać (zanim ostygnie) ze spirytusem. Wódkę z gąsiorka ze śliwkami przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem i spirytusem, zmieszać wstrząsając, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej pół roku. Nalewka na śliwkach stanowi obok nalewki na wiśniach najbardziej popularną wódkę domową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *