Nalewka ze śliwek

Nalewka Śliwkowa Śłodka

1 kg węgierek, 1 l spirytusu, ¾ l wódki 40°, 80 dkg cukru, 0,5 g kwasku cytrynowego, 1/3 l wody

Dojrzałe, słodkie węgierki opłukać, obsuszyć lnianą ścierką, pokrajać na drobne kawałki wyjmując pestki, wsypać do gąsiorka. W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z wódką. Roztwór wlać do gąsiorka ze śliwkami, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 2 miesięcy, obracać co parę dni. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia (śliwki wycisnąć przez flanelę lub płótno). Przygotować syrop: podgrzać wodę do temperatury 50—60°C, wsypać cukier, podgrzewać aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać kwasek cytrynowy, gotować jeszcze przez 10 minut (ogólny czas gotowania nie powinien przekraczać 30 minut, gdyż w przeciwnym razie syrop zżółknie). Gotowy syrop wlać do trzylitrowego gąsiorka. Wlać doń nalewkę, dobrze zmieszać wstrząsając, zakorkować, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 10 miesięcy.

 

NALEWKA ŚLIWKOWA WYTRAWNA

1 kg renklod, ¾ l wódki 40°, ¾ l spirytusu, 20 dkg cukru

Dojrzałe, zdrowe, dość twarde renklody opłukać, pokrajać na cząstki, wsypać do gąsiorka, zalać mieszaniną wódki i spirytusu, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Renklody zasypać cukrem, dokładnie zmieszać wstrząsając, odstawić w ciepłe miejsce do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Otrzymany płyn wlać z powrotem do gąsiorka z nalewką, zakorkować, odstawić na 4 miesiące. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę (owoce wycisnąć przez płótno) do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania. Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Nalewka nadaje się do wszystkich przekąsek, dań gorących i do kawy; nie należy jej zamrażać, gdyż traci aromat.

 

NALEWKA NA ŚLIWKACH SUSZONYCH

10 dkg suszonych śliwek, 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru, kwasek cytrynowy, 1 cm laseczki wanilii

Wyborowe, suszone, niewędzone śliwki przepołowić, wyjąć pestki, wsypać do gąsiorka, dodać pięć utłuczonych pestek i wanilię, zalać wódką, odstawić w ciepłe miejsce na okres 3 tygodni. Przyrządzony z wody i cukru syrop zmieszać (zanim ostygnie) ze spirytusem. Wódkę z gąsiorka ze śliwkami przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem i spirytusem, zmieszać wstrząsając, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej pół roku. Nalewka na śliwkach stanowi obok nalewki na wiśniach najbardziej popularną wódkę domową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *