Nalewka z wiśni

NALEWKA WIŚNIOWA SŁODKA

Skład:
1 kg czarnych wiśni, 1 l spirytusu, 0,4 l wody, 60 dkg cukru

Dojrzałe czarne wiśnie oczyścić z ogonków, opłukać, wsypać do gąsiorka. W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z przegotowaną ostudzoną wodą. Roztworem tym zalać wiśnie, gąsiorek zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na 4 dni. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego gąsiorka. Pozostałe wiśnie zasypać cukrem, zmieszać wstrząsając, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 tygodni. Otrzymany płyn przesączyć przez gazę do gąsiorka z nalewką, zmieszać, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu, co najmniej pół roku.

 

NALEWKA WIŚNIOWA NA MIODZIE

1 kg czarnych wiśni, 1 l spirytusu, ¾ l wódki 45°, 1 kg płynnego miodu, 1 g goździków, 1 g cynamonu, 1 g wanilii

Dojrzałe czarne wiśnie oczyścić z ogonków, opłukać, wy-drylować, rozgnieść (uważać, aby nie zmarnować cennego soku). Miazgę umieścić w gąsiorku, dodać goździki, cynamon i wanilię. Zalać roztworem otrzymanym ze zmieszania spirytusu i wódki. Gąsiorek zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 tygodni. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia. Pozostałe w gąsiorku wiśnie zalać miodem, gąsiorek obwiązać gazą, wystawić ponownie na działanie promieni słonecznych na okres 4 tygodni. Otrzymany płyn przesączyć starannie przez gazę, dokładnie zmieszać z nalewką, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej pół roku.

 

NALEWKA WIŚNIOWA WYTRAWNA

1 kg czarnych wiśni, ¾ l spirytusu, ¾ l wódki 40°, 20 dkg cukru

Dojrzałe, oczyszczone z ogonków, opłukane czarne wiśnie wsypać do gąsiorka, zalać wódką i spirytusem, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Wiśnie zasypać cukrem, dobrze zmieszać wstrząsając, pozostawić w ciepłym miejscu do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Nalewkę wlać do gąsiorka z powrotem, zakorkować, odstawić na okres 4 miesięcy. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę (owoce wycisnąć przez flanelę lub płótno) do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Podawać chłodzoną do zakąsek mięsnych i dań gorących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *