Nalewka z pomarańczy

NALEWKA Z POMARAŃCZY

Nalewka z pomarańczy jest łatwa i szybka w przygotowaniu. Ogólna dostępność owoców sprawia, że możemy ją zrobić o każdej porze roku.

Przepis 1

Składniki:
2 duże pomarańcze
1l alkoholu 70 %
250g cukru
250ml wody

Wykonanie:

Pomarańcze dokładnie umyć, obrać skórkę bez białego miąższu i wrzucić do słoja.

Jedną pomarańcz obrać z białego miąższu, pokroić na plastry i umieścić w słoiku.Całość zalać alkoholem i zostawić na 7 dni.

Dodać wyciśnięty sok z drugiej pomarańczy.

Przygotować syrop z cukru i wody a następnie połączyć z nalewem. Całość przefiltrować i rozlać do butelek.

Po miesięcznym leżakowaniu nalewka jest gotowa do degustacji.

 

Przepis 2

NALEWKA POMARAŃCZOWA SŁODKA

4 pomarańcze, ½ l spirytusu, 1 l wódki 40°, 50 dkg cukru, 0,3 g kwasku cytrynowego, ¼ l wody

Umyć 4 pomarańcze, obkrajać jak najcieniej zewnętrzną warstwę skórki (nie naruszając warstwy białej, która jest gorzka). Skórkę pokrajać w drobne paseczki, wrzucić do gąsiorka z wódką, odstawić w ciepłe miejsce na 3 doby.

Z pomarańczy usunąć białą warstwę skórki, wycisnąć sok, dodać wody do objętości ¼ litra, podgrzać do temperatury 50—60° C, wsypać cukier, podgrzać mieszając aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać kwasek cytrynowy, gotować jeszcze przez 10 minut (ogólny czas gotowania nie powinien przekraczać 30 minut). Przygotowany w ten sposób syrop wlać do dwulitrowego naczynia i nie czekając aż wystygnie dolać spirytus, a następnie wódkę, którą były zalane skórki. Odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej przez pół roku. Nalewkę można podawać do czarnej kawy.

 

Przepis 3

NALEWKA POMARAŃCZOWA WYTRAWNA

3 pomarańcze, 1 l wódki 45°, 0,2 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru

Umyć 3 pomarańcze, obkrajać jak najcieniej zewnętrzną warstwę skórki (nie naruszając warstwy białej, która jest gorzka). Skórki pokrajać w drobne paseczki, wrzucić do gąsiorka z wódką, dodać przesączony przez muślin sok z 3 obranych pomarańczy, wlać spirytus, odstawić w ciepłe miejsce na 2 doby. Przyrządzony z wody i cukru syrop rozcieńczyć (zanim ostygnie) 0,1  litra przesączonej przez gazę nalewki. Wódkę, którą były zalane skórki pomarańczy przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem, zmieszać wstrząsając, odstawić na 24 godziny.

Nalewkę można podawać bezpośrednio po przyrządzeniu, jednak przechowywanie w ciemnym i chłodnym miejscu wpływa dodatnio na jej jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *