Nalewka z moreli

NALEWKA Z MORELI

Lato to idealna pora, na zrobienie przepysznej nalewki ze świeżych moreli. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali zdrowych, dojrzałych i aromatycznych owoców. Przepis jest prosty i nie wymaga wiele pracy. Nalewka morelowa ma słodki i delikatny smak oraz wspaniały owocowy aromat. Jest świetnym dodatkiem do deserów.

Przepis 1

Składniki:
1,5 kg moreli
0,4 kg cukru
1 litr spirytusu 70 %
pół laski wanilii
1 cm kory cynamonu

Wykonanie:
Morele myjemy, usuwamy pestki i kroimy na ćwiartki. Tak przygotowane owoce wrzucamy do słoja razem z cynamonem i wanilią. Całość zalewamy spirytusem i zostawiamy szczelnie zamknięte w ciepłym miejscu na 4 tygodnie.

Po miesiącu zlewamy płyn a morele zasypujemy cukrem. Czekamy 2 tygodnie aż cukier wyciągnie sok i alkohol z owoców(codziennie należy wstrząsnąć słojem). Po tym czasie przelewamy syrop przez gęstą gazę, wyciskając przy okazji owoce.

Teraz dodajemy nalew, mieszamy i zostawiamy na kilka dni. W ostatnim etapie należy przelać wszystko przez filtr do kawy i zabutelkować. Nalewka z moreli musi leżakować co najmniej 3 miesiące.

 

Przepis 2

NALEWKA MORELOWA SŁODKA

1 kg moreli, 1 litr spirytusu, ¾ litra wódki 40°, 1/3 l wody, 80 dkg cukru, 0,5 g kwasku cytrynowego

Dojrzałe, zdrowe morele umyć, obsuszyć lnianą ścierką, pokrajać na małe kawałki usuwając pestki, wsypać do gąsiorka. Z 1/3 wydrylowanych pestek rozbić, wyłuskać ziarna, wsypać do gąsiorka. W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z wódką, wlać do gąsiorka z morelami. Gąsiorek zakorkować i wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 2 miesięcy, obracając go co parę dni. Po upływie tego czasu nalewkę zlać, a morele wycisnąć przez, flanelę lub płótno. Przygotować syrop: do litrowego garnka wlać wodę, podgrzać do temperatury 50—60° C, wsypać cukier, podgrzewać mieszając aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać kwasek cytrynowy, gotować jeszcze przez 10 minut. (Łączny czas gotowania nie powinien przekroczyć 30 minut, gdyż w przeciwnym razie syrop zżółknie). Gotowy syrop wlać do większego gąsiorka i nie czekając na ostygnięcie wlać doń uprzednio wykonaną nalewkę, zmieszać wstrząsając, zakorkować, odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 10 miesięcy.

Przepis 3

NALEWKA MORELOWA WYTRAWNA

1 kg moreli, ¾ l spirytusu, ¾ I wódki 40°, 20 dkg cukru

Dojrzałe, zdrowe morele umyć, obsuszyć lnianą ścierką, pokrajać na małe kawałki, usunąć pestki, wsypać do gąsiorka. Z 1/3 wydrylowanych pestek wyłuskać ziarna, rozgnieść, wsypać do gąsiorka z morelami. Morele zalać wódką, a następnie spirytusem. Gąsiorek zakorkować, wystawić, na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Morele zasypać cukrem, zmieszać wstrząsając, odstawić w ciepłe miejsce do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Nalewkę wlać z powrotem do gąsiorka, zakorkować, odstawić na następne 4 miesiące. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę (owoce wycisnąć przez flanelę lub płótno) do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Nalewka morelowa jest wódką wysokiej jakości; nadaje się do wszystkich przekąsek, dań gorących i kawy. Podaje się ją chłodną, ale nie mrożoną, gdyż mrożenie powoduje utratę aromatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *