Nalewka z jeżyn

NALEWKA Z JEŻYN

Nalewka z jeżyn posiada wiele właściwości leczniczych. Poprawia pracę układu krążenia oraz zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Zawiera duże ilości witaminy C dzięki czemu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i napotnie, zwalczając objawy grypy i przeziębienia. Nalewka jeżynowa świetnie nadaje się do wyrobu ciast i deserów, a dodana w małej ilości do herbaty, wzmocni nasz układ odpornościowy w okresie zimowym. Przepis jest bardzo prosty. Do wyrobu nalewki jeżynowej, należy wybrać najlepsze owoce(zdrowe i dojrzałe).

Przepis 1

Składniki:
1,5 kg dojrzałych jeżyn
1 kg cukru
1 litr spirytusu 70 %

Wykonanie:
Jeżyny obrać, wypłukać, wysuszyć i przetrzeć przez sito do szklanego naczynia. Dodać do nich cukier i pozostawić zamknięte w ciepłym miejscu na 5 dni.

Następnie do słoja wlać alkohol, dobrze wymieszać i zostawić na kolejne 7 dni. Nalew zlać, przecedzić przez poczwórną gazę i pozostawić na tydzień do sklarowania.

Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek(najlepszy będzie filtr do kawy). Nalewka z jeżyn powinna leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu przez co najmniej 6 miesięcy.

Przepis 2

NALEWKA JEŻYNOWA SŁODKA

1 kg jeżyn, 1 l spirytusu, 50 dkg cukru, 0,4 l wody

Dojrzałe jeżyny przebrać, opłukać, lekko rozgnieść, wsypać do gąsiorka (uważać, aby nie zmarnować cennego soku). W innym naczyniu zmieszać spirytus z przegotowaną i ostudzoną wodą, zalać jeżyny otrzymanym roztworem. Gąsiorek zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 3 tygodni. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia. Jeżyny zasypać cukrem, dokładnie zmieszać wstrząsając, wystawić ponownie na działanie promieni słonecznych na okres 3 tygodni. Otrzymany płyn przesączyć przez gazę do gąsiora z nalewką, dokładnie zmieszać, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować. Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu pół roku.

 

Przepis 3

NALEWKA JEŻYNOWA WYTRAWNA

1 kg jeżyn, ¾ l spirytusu, ¾ l wódki 40°, 20 dkg cukru

Dojrzałe jeżyny przebrać, opłukać, wsypać do gąsiorka, zalać wódką, a następnie spirytusem, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Jeżyny zasypać cukrem i dokładnie zmieszać wstrząsając, odstawić w ciepłe miejsce do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Otrzymany płyn wlać z powrotem do gąsiorka z nalewką, zakorkować, odstawić na okres 4 miesięcy. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę do półlitrowych butelek (owoce wycisnąć przez płótno), zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą i datą butelkowania. Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Nalewka jeżynowa jest bardziej aromatyczna od malinowej i odznacza się bardziej wytrawnym smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *