Nalewka z jarzębiny

NALEWKA Z JARZĘBINY

Nalewka z jarzębiny jest łatwa i szybka w przygotowaniu. Owoce łatwo nazbierać samemu, gdyż jest to popularnie występująca roślina w naszym kraju. Jarzębinę najlepiej zbierać jesienią. Posiada ona właściwości lecznicze, jest stosowana przy nieżytach jelit, biegunkach i chorobach pęcherzyka żółciowego. Jarzębiak zawiera duże ilości karotenu.

Składniki:
1 kg jarzębiny
0,5 kg cukru
1 litr spirytusu 70 %
sok z jednej cytryny

Wykonanie:

Jarzębinę dokładnie przebrać, umyć i wstawić do zamrażarki na 24 godziny. Następnie wyjąć, rozgnieść i umieścić w słoju. Zasypać cukrem, dodać sok z cytryny i zostawić w ciepłym miejscu na 3 dni(kilka razy dziennie potrząsamy słojem).

Teraz zalewamy spirytusem i zostawiamy na 7 dni. Po tym czasie nalewkę z jarzębiny, należy przelać przez poczwórną gazę i znowu odczekać tydzień, aż nalewka się sklaruje.

Na koniec gotowy jarzębiak przelewamy przez filtr do kawy prosto do butelek. Po kilku miesiącach przechowywania w piwnicy, można ją degustować.

Przepis 2

NALEWKA JARZĘBINOWA WYTRAWNA

25 dkg jagód jarzębiny, 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru, 3 suszone śliwki

Owoce jarzębiny powinny być zerwane po pierwszym mrozie, gdyż owoc zerwany wcześniej jest cierpki i gorzkawy; owoc przemrożony na drzewie odznacza się łagodnym i szlachetnym smakiem.
Wsypać do gąsiorka przemrożone, opłukane jagody jarzębiny i 3 pokrajane, suszone śliwki, wlać wódkę, odstawić na okres 3 tygodni. Do syropu przyrządzonego z wody i cukru dodać (zanim ostygnie) spirytus. Wódkę z jarzębin przesączyć przez gazę do naczynia zawierającego syrop i spirytus, zmieszać, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki oraz datą butelkowania.
Im dłużej nalewka jest przechowywana, tym jest lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *