Napoje gorące

 

PONCZ SYLWESTROWY

50 dkg cukru (kostki), 3 cytryny, 2 pomarańcze, 1 butelka białego wina, ½ l araku

Kostki cukru potarte o skórkę z cytryn zalać winem i arakiem, zagotować, wlać sok z cytryn i pomarańczy, podgrzać. Podawać gorący w wazie z pokrywą. Wlewać do małych szklaneczek. Jeśli poncz jest za .mocny, można go rozcieńczyć przegotowaną, gorącą wodą.

 

PONCZ ANGIELSKI

½ l wina białego,½ l wina czerwonego, ¼ l wody, 30 dkg cukru, ½ cytryny, 5 kieliszków araku

Zagotować wino białe i czerwone z wodą i cukrem. Dodać cienko obkrajaną skórkę z cytryny (przed podaniem ponczu wyjąć ją). Gorący poncz wlać do szklaneczek, ułożyć na wierzchu plasterek cytryny, zalać arakiem, zapalić.

 

PONCZ JAJECZNY

50 dkg cukru, ½ l wody, 8 żółtek, ¼ l araku, skórka z cytryny

Wodę zagotować z cukrem i skórką z cytryny, przesączyć. Do ostudzonego syropu wbić żółtka i wlać arak. Umieścić naczynie na gorącej płycie kuchennej, ubijać aż masa zgęstnieje. Nie dopuścić, aby masa zagotowała się, gdyż może ulec zwarzeniu. Gorący poncz podawać w szklaneczkach.

 

GROG

50 dkg cukru (kostki), ½ l wody, ½ szklanki esencji z herbaty, 4 cytryny, 4 kieliszki araku

Kostki cukru potarte o skórkę z cytryny zagotować z wodą, wlać bardzo mocną esencję z herbaty i sok z cytryny. Gorący grog wlać do szklaneczek, włożyć plasterek cytryny, wlać kieliszek araku. Podawać zapalony.

 

KRUPNIK LITEWSKI

30 dkg miodu, ¼ l wody, ½ l spirytusu, ¼ laski wanilii,¼ gałki muszkatołowej, cynamon,  goździki,  skórka cytrynowa

Zagotować wodę z miodem, włożyć utłuczone przyprawy, gotować przez kilka minut, odstawić przykrytą na ½ godziny. Przecedzić, zagotować powtórnie, wrzący płyn przelać do ogrzanego dzbanka z przykrywą. Dodać spirytus, zmieszać. Podawać gorący w filiżaneczkach do czarnej kawy.

KRUPNIK KORZENNY

30 dkg miodu, ½ l spirytusu,¼ l wody, ½ laski wanilii, cynamon, goździki, ¼ gałki muszkatołowej, ziele angielskie, skórka pomarańczowa

Miód z korzeniami (z wyjątkiem skórki pomarańczowej) zrumienić w rondlu, wlać wodę, zagotować. Do gorącego płynu dodać spirytus, zmieszać (nie gotować), wlać do dużej butelki, dodać skórkę pomarańczową, zakorkować, odstawić na 24 godziny. Gotowy krupnik przesączyć, podgrzać. Podawać w filiżaneczkach do czarnej kawy.