Nalewka z poziomek

NALEWKA Z POZIOMEK

Nalewka z poziomek to prawdziwy rarytas. Poza wspaniałym smakiem i aromatem, ma ona liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Nalewka poziomkowa może być stosowana podczas grypy, anginy, przeziębienia czy gorączki. Największym problemem, może być uzbieranie odpowiedniej ilości owoców. Jednak warto poświęcić trochę czasu, aby móc delektować się w długie zimowe wieczory tym cudownym trunkiem.

Przepis 1

Składniki:
1 kg poziomek
300 g cukru
1 l spirytusu 70 %

Wykonanie:

Dojrzałe owoce starannie obrać, następnie umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Umieścić w słoju i zasypać cukrem.

Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na 12 godzin aby puściły soki. Co trochę należy wstrząsnąć naczyniem.

Następnie całość zalewamy alkoholem i odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 14 dni. W tym czasie należy potrząsać słoikiem co 3-4 dni aby nalew się dobrze wymieszał.

Po ty czasie zlać nalew a pozostałe owoce dobrze wycisnąć. Przecedzić przez filtr do kawy i rozlać do butelek. Nalewka z poziomek powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu przez 6 miesięcy.

Przepis 2

NALEWKA POZIOMKOWA

1    kg poziomek, ¾ l spirytusu, ¾ l wódki 40°, 60 dkg cukru

Twarde i nieprzejrzałe poziomki oczyścić z ogonków, opłukać, rozgnieść, wsypać do gąsiorka (uważać, aby nie zmarnować cennego soku). W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z wódką. Wlać do gąsiorka z poziomkami, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 2 tygodni, obracać codziennie. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia. Poziomki zasypać cukrem, dobrze zmieszać wstrząsając, wystawić na . działanie promieni słonecznych na okres 4 tygodni. Otrzymany płyn przesączyć przez gazę do gąsiorka z nalewką (poziomki wycisnąć przez flanelę lub płótno), dobrze zmieszać, odstawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gęstą gazę do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Przechowywać nalewkę w chłodnym i ciemnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Nalewkę poziomkową można podawać do ciast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *