Nalewka z anyżu

NALEWKA Z ANYŻU

Anyż ma bardzo specyficzny smak i zapach(nie każdy go lubi). Chyba najbardziej popularnym alkoholem o anyżowym smaku jest grecka wódka Ouzo. My również możemy przygotować świetny trunek w tym właśnie smaku. Wystarczy zakupić kilka potrzebnych do wyrobu nalewki suszonych surowców roślinnych. Nalewka z anyżu jest banalna w przygotowaniu, a jej smak docenią wszyscy miłośnicy bardzo aromatycznych alkoholi.

Przepis 1

Składniki:
1/4 szklanki anyżu
1 cytryna
1/2 kory cynamonu
1/2 laski wanilii
3 goździki
szczypta kardamonu
1/2 szklanki cukru
1 litr spirytusu 50 %
100 ml rumu

Wykonanie:
Wyciskamy sok z cytryny i wlewamy do dużego słoja. Wsypujemy pozostałe składniki i zalewamy alkoholem.

Szczelnie zamykamy i zostawiamy na 5 tygodni. Co kilka dni należy potrząsnąć naczyniem. Po tym czasie przelewamy płyn przez filtr do kawy, prosto do butelek.

Nalewka z anyżu powinna jeszcze leżakować w piwnicy ok. 3 miesiące, dopiero po tym czasie osiągnie pełnie smaku.

 

Przepis 2

ANYŻÓWKA WYTRAWNA

2    dkg suszonego anyżu, 3 goździki, 1 g cynamonu, ¼ skórki cytryny, 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru

Anyż, 3 goździki, cynamon, drobno pokrajaną zewnętrzną warstwę skórki cytryny wsypać do gąsiorka, zalać wódką, odstawić w ciepłe miejsce na 4 doby. Do przyrządzonego z’ wody i cukru syropu dodać (zanim ostygnie) spirytus. Wódkę,’ którą był zalany anyż przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem i spirytusem, zmieszać, odstawić na 1 dobę.

Nalewkę można podawać bezpośrednio po przyrządzeniu.

2 myśli w temacie “Nalewka z anyżu”

  1. Witam, wydaje mi się, że jeśli jest mowa o 50% spirytusie , to warto nazwać to wódką, spirytus ma o wiele więcej procent. Chyba, że się mylę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *