Nalewka z pigwy

NALEWKA Z PIGWY

Każdy miłośnik nalewek powinien zrobić i skosztować nalewkę z pigwy. Kto raz spróbuje, ten każdego roku jesienią będzie przygotowywał ten przepyszny trunek. Nalewka z pigwy zawiera dużo witaminy C oraz wiele innych witamin, a także pierwiastki mineralne, dzięki którym skutecznie wspomaga układ odpornościowy w walce z grypą i przeziębieniem. Dodatkowo działa korzystnie na układ pokarmowy. Nalewka pigwowa, należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Ma niepowtarzalny smak i aromat. Przepis na wykonanie nalewki jest prosty, tani i szybki. Najlepsze owoce do przygotowania nalewki z pigwy, będą jesienią.

PRZEPIS 1

NALEWKA PIGWOWA

Składniki:
kilogram owoców pigwy
0,3 kg cukru
1 litr spirytusu 70 %

Wykonanie:
Pigwy dokładnie umyć, osuszyć i pokroić na kawałki, usuwając gniazda nasienne.
Owoce umieścić w słoju, zasypać cukrem, zakręcić. Postawić na dwa tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Aby ułatwić tworzenie się syropu, trzeba codziennie potrząsnąć zawartością słoja.

Po dwóch tygodniach zalać owoce wódką i odstawić na miesiąc. Teraz nalewkę z pigwy należy zlać do butelek, jednocześnie filtrując przez poczwórną gazę i odstawić w ciemne miejsce.

Długie stanie nalewki poprawia jej jakość i pozwala osiągnąć odpowiedni kolor. Pigwówka powinna leżakować minimum 3 miesiące.

PRZEPIS 2

PIGWÓWKA Z MIODEM I RUMEM

Nalewka z pigwy z miodem, rumem i pomarańczą to wspaniała kompozycja smaków i aromatów. Przygotowanie jest raczej proste, a efekt końcowy to coś naprawdę niesamowitego. Przepis ten pokazuje jak można urozmaicić smak naszej pigwówki dodając kilka prostych składników.

Składniki:
1 kg dojrzałych owoców pigwy
szklanka cukru
0,5 l spirytusu 70%
4 łyżki płynnego miodu lipowego lub akacjowego
skórka z pomarańczy
sok z 1/2 pomarańczy
100 ml rumu

Wykonanie:
Owoce umyć, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić, włożyć do słoja i zalać wódką. Po 2–3 tygodniach ekstrakt zlać i odstawić.

Pigwy zasypać cukrem, zamknąć słój i postawić w ciepłym miejscu na tydzień, aż cukier się rozpuści (codziennie wstrząsać naczyniem).

Syrop zlać i połączyć z ekstraktem, dodać miód, rum, skórkę i sok z pomarańczy, odstawić na 2 tygodnie. Przelać do butelek i leżakować kilka miesięcy. Trunek zlać przez sito wyłożone gazą i pozostawić do sklarowania.

Nalewka z pigwy powinna dojrzewać 2–3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *