Nalewka cytrynowa

NALEWKA CYTRYNOWA

Nalewka cytrynowa jest bardzo popularna, ze względu na szybkość i prostotę wykonania, a także dostępność składników. Ma orzeźwiający smak, idealny na upalne letnie dni.

Przepis 1

Składniki:
8 cytryn
litr alkoholu 70 %
0,5 kg cukru

Wykonanie:

Cytryny należy dokładnie umyć a następnie sparzyć we wrzątku przez kilka sekund.
Owoce obieramy cienko ze skórki bez białej części, czym więcej zostawimy jej na skórkach tym bardziej nalewka będzie cierpka. Obrane skórki wsypujemy do słoja i zalewamy alkoholem.

Pozostawiamy na kilka godzin aby wódka nabrała aromatu i zlewamy do osobnego naczynia.
Z pozostałych cytryn wyciskamy sok. Wlewamy do garnuszka 2 szklanki wody, sok oraz wsypujemy cukier. Całość podgrzewamy stale mieszając do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści. Należy uważać aby płyn się nie zagotował.

Po ostudzeniu przelewamy do słoja i dolewamy wcześniej przygotowany alkohol. Następnie filtrujemy i rozlewamy do butelek.

Cytrynówka jest gotowa do picia po kilku dniach, ale najlepszy smak i aromat osiągnie po miesiącu leżakowania.

Przepis 2

NALEWKA CYTRYNOWA SŁODKA

4 duże cytryny, ½ l spirytusu, 1 l wódki 45°, ¼ l wody, 60 dkg cukru

Umyć 4 cytryny, obkrajać jak najcieniej zewnętrzną warstwę skórki (nie naruszając warstwy białej, która jest gorzka), pokrajać ją w drobne paseczki, wrzucić do gąsiorka z wódką, odstawić w ciepłe miejsce na 3 doby. Po upływie tego czasu zlać wódkę do innego naczynia, dodać przesączony przez gazę sok z 2 cytryn. Przygotować syrop: do garnka wlać wodę, podgrzać do temperatury 50—60° C, wsypać cukier, podgrzewać mieszając aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać sok z pozostałych 2 cytryn, gotować jeszcze przez 10 minut. (Ogólny czas gotowania nie powinien przekraczać 30 minut). Do gotowego syropu, wlać spirytus, a następnie nalewkę. Dobrze zmieszać, zakorkować,. odstawić na 48 godzin. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 3 miesiące. Nalewkę tę można podawać do przekąsek, dań obiadowych, kawy.

Przepis 3

NALEWKA CYTRYNOWA WYTRAWNA

3 cytryny, 1 l wódki 45°, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru

Umyć 3 cytryny, obkrajać jak najcieniej zewnętrzną warstwę skórki (nie naruszając warstwy białej, która jest gorzka). Skórki pokrajać w drobne paseczki, wrzucić do gąsiorka z wódką, postawić w ciepłym miejscu na 3 doby. Do syropu przyrządzonego z cukru i wody dodać (zanim ostygnie) spirytus. Wódkę, którą były zalane skórki cytryny przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem i spirytusem, dodać przesączony przez gazę sok z 1/z cytryny, zmieszać, odstawić na 24 godziny.

Nalewkę można podawać bezpośrednio po przyrządzeniu, jednak przechowywanie w miejscu ciemnym i chłodnym wpływa dodatnio na jej jakość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *