NALEWKA Z CZEREŚNI
Nalewka z czereśni to świetny dodatek do herbaty na jesienno-zimowe, chłodne wieczory. Ma wspaniały smak oraz bardzo oryginalny i niepowtarzalny aromat. Do wyrobu nalewki należy użyć świeżych, zdrowych i mocno dojrzałych owoców. Najlepsze czereśnie, będą te zebrane na przełomie czerwca i lipca.
Przepis 1
Składniki:
1 kg czereśni
1 litr alkoholu 70 %
sok z jednej cytryny
0,5 kg cukru
Wykonanie:
Zaczynamy od przygotowania owoców. Czereśnie myjemy, usuwamy ogonki a następnie drylujemy(pozbawiamy pestek). Tak przygotowane umieszczamy w słoiku i zalewamy alkoholem.
Zostawiamy szczelnie zamknięte w ciepłym miejscu na 4 tygodnie, raz na kilka dni potrząsając naczyniem. Po miesiącu zlewamy płyn do osobnego naczynia, dodajemy sok z cytryny a następnie zostawiamy w chłodnym miejscu.
Czereśnie zasypujemy cukrem i zostawiamy w ciepłym miejscu na ok. 10 dni, aż cukier się nie rozpuści(codziennie należy potrząsnąć słojem).
Po tym czasie zlewamy syrop i łączymy go z wcześniej przygotowanym alkoholem. Odstawiamy na tydzień.
Ostatnim etapem jaki wykonujemy z nalewką to filtrowanie(najlepiej użyć filtru do kawy). Po wykonaniu tej czynności rozlewamy nalewkę do butelek i zostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewka z czereśni powinna leżakować co najmniej 3 miesiące.
Przepis 2
NALEWKA CZEREŚNIOWA SŁODKA
1 kg czarnych czereśni, 1 l spirytusu, 0,4 l wody, 50 dkg cukru
Bardzo dojrzałe, zdrowe, duże, z gatunku bardzo słodkich czereśnie oczyścić z ogonków, opłukać, obsuszyć lnianą ścierką, wydrylować, wsypać do gąsiorka (uważać, aby nie zmarnować cennego soku). W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z przegotowaną i ostudzoną wodą. Otrzymanym roztworem zalać czereśnie w gąsiorku, zakorkować, odstawić na okres 10 dni do ciepłego, zaciemnionego miejsca. Po upływie tego czasu przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia. Czereśnie zasypać cukrem, dobrze zmieszać wstrząsając naczyniem. Gąsiorek zawiązać gazą, odstawić do ciepłego, zacienionego miejsca na okres 1 tygodnia. Otrzymany płyn przesączyć przez gazę, wlać do gąsiorka z nalewką, zmieszać, odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania. Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące.
Przepis 3
NALEWKA CZEREŚNIOWA WYTRAWNA
1 kg czereśni, ¾ l wódki 40°, ¾ l spirytusu, 20 dkg cukru
Dojrzałe, zdrowe, białe czereśnie oczyścić z ogonków, przebrać, opłukać, lekko rozgnieść, wsypać do gąsiorka (uważać, aby nie zmarnować cennego soku), zalać roztworem wódki i spirytusu, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 4 miesięcy. Po upływie tego czasu zlać nalewkę do innego naczynia. Czereśnie zasypać cukrem, dokładnie zmieszać wstrząsając, postawić w ciepłym miejscu do czasu aż cukier rozpuści się całkowicie. Otrzymany płyn wlać z powrotem do gąsiorka z nalewką, zakorkować, odstawić na 4 miesiące. Gotową nalewkę przesączyć przez gazę (owoce wycisnąć przez płótno) do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić (kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 4 miesiące. Wytrawna nalewka na białych czereśniach jest wódką wysokiej jakości. Nadaje się do przekąsek, dań gorących i do kawy; nie należy jej zamrażać, gdyż traci aromat.