Jak zrobić nalewkę śliwkową
Nalewka śliwkowa, określana także śliwowicą, jest bardzo popularna ze względu na swój nietypowy aromat i całkiem ciekawy smak.
By ją przyrządzić, potrzebujemy 2 kilogramów wypestkowanych śliwek węgierek. Najlepiej, jeśli śliwki są już lekko przejrzałe i mają pomarszczone końcówki.
Śliwki umieszczamy w słoju. Dodajemy do nich 5 goździków oraz kawałek kory cynamonowej. Składniki zalewamy 1,2 litra spirytusu, zakręcamy słój i odstawiamy na około 3 miesiące. Przez ten czas dobrze jest co kilka dni poruszyć słojem.
Po trzech miesiącach zlewamy spirytus. Pozostałe owoce zasypujemy 70 dag cukru i odstawiamy jeszcze na miesiąc. Przez ten czas powinien postać syrop. Powstały syrop łączymy z zlanym wcześniej spirytusem i całość filtrujemy przez specjalne bibułki. Następnie rozlewamy do butelek i zostawiamy na około 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka najlepiej smakuje, ponieważ ma czas na nabranie odpowiedniego koloru i smaku.
Taka nalewka ma około 35% alkoholu, oraz śliwkowy smak i aromat. Wyczuwalna jest również korzenna nuta. Śliwowicę najlepiej spożywać schłodzoną do temperatury około 10 stopni Celsjusza.