Jak zrobić nalewkę z tarniny
Nalewka z owoców tarniny nie jest popularnym alkoholem, ale ze względu na jej nietypowy smak i ciekawy aromat, warto jej spróbować. Najlepiej smakuje przyrządzona samodzielnie w domu.
Około dwóch kilogramów dojrzałych śliw tarniny zbieranych jesienią zamrażamy na kilka dni w zamrażarce. Następnie wsypujemy je do dużego słoja i zalewamy taką ilością spirytusu, by zakryć owoce.
Po około trzech miesiącach zlewamy spirytus. Z 0,3 litra wody, 50 dag cukru, czterech goździków i jednej laski wanilii gotujemy syrop. Wodę zagotowujemy tak by cukier dobrze się rozpuścił. Pozostałe owoce po spirytusie zalewamy przygotowanym syropem.
Po upływie miesiąca zlewamy syrop i łączymy z pierwszym zlanym spirytusem. Mieszamy i filtrujemy. Przelewamy do butelek i odstawiamy na około pół roku w ciemne miejsce.
Gotowa nalewka ma czerwoną barwę. Wyborny smak i bardzo aromatyczny zapach otrzymuje dopiero po kilku latach leżakowania, ale do degustacji nadaje się już po połowie roku. Najlepiej podawać ją w temperaturze około 15 stopni Celsjusza.